Biraz da tarih: Nereden geliyor bu zeytinyağı?

Hiç merak ettiniz mi, zeytinyağı denilen bu mükemmel keşif aslında nereden geliyor? Oldukça antik olan bu lezzetin geçmişini sizin için araştırıp sunmaya karar verdik, işte köklü tarihiyle zeytinyağı!

Zeytin ağacına dair var olan en eski bulgular Santorini Adası'nda bulunan 39.000 yıllık fosillerdir, Sahra bölgesinde ise MÖ 12.000 zamanına ait zeytin ağacı kalıntılarına rastlanmıştır. Tüm bunlara rağmen ilk hasadı kimin ne zaman yaptığı bilinmemektedir.

İlk zeytin hasadının ne zaman ve hangi uygarlık tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber, en belirgin ipucu MÖ 4500 yıllarında Akdeniz'in ortasında bulunan Girit Medeniyeti'ne dayanır. Bunu biliyoruz çünkü "Pithoi" adını alan 2 metrelik dev zeytinyağı küpleri içlerinde bulunan tabletler zeytinyağının kimlere satıldığına ve nasıl üretildiğine dair önemli bilgiler taşımaktadır.

Zeytinyağı elde etmek için kullanılan ilk yöntem, ayakla ezildikten sonra sıcak su yardımıyla yağının alınması şeklinde gerçekleştirilir. Daha sonra ise Romalılar, zeytini iki taş arasında ezerek de yağı böyle elde edebileceklerini fark ederler ki, zamanın ilerlemesiyle bu yöntem geliştirilerek vidalarla kurulan bir mekanizmayla da yapılabilir hale gelir. "Mengene" denilen bu yöntem, günümüzde halen bazı küçük işletmelerce kullanılır.

Her şeyde olduğu gibi buharın üretimde kullanılmaya başlamasıyla verimlilik artmış ve üretilen zeytinyağında kayda değer artışlar meydana gelmiştir. Teknolojik gelişmeler ile günümüzdeki haline ulaşan sistemde şu an en moderni Kontinü sistem adını alır.

Ve sonrası malum: sofralarınızda ki lezzet! Bizimle tarihin bu zeytinli sayfalarında gezindiğiniz için teşekkür ederiz. Zeytinli kalın!

RENGİ ZEYTİN

Merkez:

Aşağıkızılca Mahallesi, Kemalpaşa. İzmir 35750

           0232 886 80 50

           rengizeytin@gmail.com

BİZİ TAKİP EDİN

  • Facebook - Grey Circle
  • Instagram - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
  • Google+ - Grey Circle
  • YouTube - Gri Çember

 ©2018 Rengi Zeytin, Tüm hakları saklıdır.